Bartek Dąbrowski

Czy cukier uzależnia?

To pytanie nurtuje nawet osoby, które nie interesują się zdrowym odżywianiem. Często słyszy się „uważaj, bo cukier uzależnia bardziej od kokainy”. Czy jest tak w rzeczywistości?

Zacznijmy od tego, że cukier to nie NARKOTYK! Człowiek rzeczywiście po spożyciu czegoś słodkiego wpada w błogi stan – po tak przyjemnych rzeczach, nasz tak zwany „układ nagrody” wariuje. A układ nagrody lub ośrodek przyjemności to zbiór struktur w naszym mózgu, związany z motywacją i kontrolą zachowania. Ewolucyjnie, mechanizm ten wykształcił się, aby zwiększać prawdopodobieństwo zachowań potencjalnie dla Nas korzystnych.

Można więc powiedzieć, że „słodkie” to pewnego rodzaju „prowodyr” do uruchomienia wcześniej wspomnianego układu i działa w ten sam sposób jak np.hazard. Nie wynika więc to z samego faktu zjedzenia czegoś słodkiego – a ogólnego mechanizmu, kiedy człowiek chce poprawić swoje samopoczucie.

„A badanie na szczurach?”
Zauważono uzależniający efekt cukru u gryzoni, ALE… Wyniki badań na modelu zwierzęcym sugerują, że reakcje powiązane z uzależnieniem, takie jak np. objadanie się, występują tylko w kontekście przerywanego dostępu nie tylko do cukrów a po prostu do jakiegokolwiek składnika. Zatem można stwierdzić, że cukier sam w sobie nie jest uzależniający.

Najbardziej uzależniającą żywnością są…W innym badaniu sprawdzono od jakich pokarmów ludzie najbardziej się „uzależniają”, które są najbardziej smakowite. Uczestnicy badania mieli do wypełnienia ankietę, która służyła do oceny najbardziej smakowitego rodzaju żywności a były to: -żywność słodka i niskotłuszczowa, -żywność wytrawna niskotłuszczowa, -żywność tłusta i wytrawna, -żywność tłusta i słodka.

Wyniki badania
Uwaga uwaga.. W badaniu zanotowano, iż najbardziej „uzależniającą żywnością” są pokarmy… TŁUSTO-SŁONE!!! Tak więc zdecydowana większość osób wybrała żywność typu pizza itd. Na drugim miejscu była żywność tłusto słodka, czyli np. czekolada, nutella, przedostatnie były produkty słodkie jak żelki, cukierki, natomiast na samym końcu znalazły się produkty słone nisko tłuszczowe. jak np. paluszki.

Podsumowanie:
Śmiało można rzec, że nie jesteśmy więc uzależnieni od cukru samego w sobie. W głównej mierze od wytrawnych, wysoko tłuszczowych pokarmów (oczywiście w zależności od indywidualnych preferencji) i tych którymi lubimy się najbardziej objadać 😁 To tyle na dziś, zdrówka i pozdrawiam! 😁

Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_nagrody
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4210934/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27372453/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28330706/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21338878/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21475139/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25278909/
https://fcon_1000.projects.nitrc.org/…/asse…/yfas-c.html

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *