Obecnie panuje moda a nawet można rzec kult szczupłej sylwetki.
Uważam, że jest to dobre zjawisko, tym bardziej, że w naszym społeczeństwie problem z nadmierną masą ciała ma ponad 60% osób dorosłych! A co gorsza z roku na rok ta liczba się zwiększa…
Odchudzanie wraz z poprawą parametrów zdrowotnych, niesie ze sobą ogromne korzyści, pod warunkiem, że proces ten jest kontrolowany przez specjalistę- dietetyka.Niestety wiele osób próbuje odchudzania na własną rękę.
Człowiek uświadamiając sobie ile przybrał na wadzę, w przypływie emocji chwyta się różnorodnych diet odchudzających -tak zwanych „diet cud,” których autorzy gwarantują skuteczność utraty masy ciała w bardzo krótkim czasie, a uwaga –jest to niestety pułapka.
CZYM SĄ DIETY CUD
To wszelakiego rodzaju diety, których rzekomym działaniem ma być spalanie bardzo dużej ilość masy ciała w bardzo krótkim czasie oraz rzekoma „detoksyfikacja” organizmu.Do takich diet zaliczyć możemy wszelakiego rodzaju dietysokowe, sokowo-warzywne a mówiąc w skrócie, diety, których kaloryczność waha się między 400 a 600 kcal.
JAK DZIAŁAJĄ TAKIE DIETY
Ludzie kuszą się pod wpływem emocji na diety tego rodzaju,ponieważ słyszą od autora
o magicznym zrzuceniu niesamowitej ilości masy ciała w krótkim czasie przy okazji oczyszczając organizm z różnego rodzaju toksyn. Jak jest w rzeczywistości? Rzeczywiście człowiek spożywając taką ilość kalorii zrzuci szybko bardzo dużo kilogramówi nic w tym dziwnego, ale niestety niesie to ze sobą poważne konsekwencje..
DETOKS PRZEZ DIETĘ NIE ISTNIEJE!
Druga kwestia, z którą raz na zawsze trzeba się rozprawić to mit rzekomego OCZYSZCZANIA/DETOKSYFIKACJI ORGANIZMU poprzez diety tego rodzaju. Bardzo często się słyszy, że ktoś w magiczny sposób oczyścił swój organizm taką dietą, poczuł się lepiej.Jak to możliwe? Otóż jedynym plusem tego typu diety jest dostarczenie pewnej ilości witamin zawartych w owocach i warzywach, z których powstają poszczególne soki/smoothie. Stąd wrażenie lepszego samopoczucia.
Natomiast jeśli chodzi o kwestię detoksyfikacji,nasz organizm na przestrzeni wieków wytworzył szereg mechanizmów obronnych pozwalających na pozbycie się toksycznych substancji. Biorą w tym udział takie narządy jak: wątroba, nerki, skóra, płuca. Można stwierdzić, że organizm oczyszcza się sam nieustannie!!!
DLACZEGO POMYSŁ ZASTOSOWANIA DIETY CUD ZAWSZE „PALI NA PANEWCE”
Problem we wszystkich dietach tego rodzaju tkwi w BRAKU WYROBIONYCH PRAWIDŁOWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH oraz restrykcji wywołanych bardzo niską kalorycznością diety. W konsekwencji bardzo często prowadzito do efektu jojo oraz różnego rodzaju zaburzeń odżywiania.
EFEKT JOJO
Po skończonym „procesie detoksyfikacji” dana osoba wraca do poprzednich nawyków żywieniowych, co kończy się fiaskiem w 99,9% a także efektem jojo- tak naprawdę dużym sukcesem jest powrót do wagi, od której zaczęło się proces odchudzania, ale najczęściej niestety kończy wagą o wiele wyższą.
Stosując takie diety, rzeczywiście w krótkim czasie jesteśmy w stanie zgubić dość pokaźną ilość masy ciała,ale jest to efekt krótkotrwały. Po zakończeniu diety cud i powrocie do starych nawyków żywieniowych, organizm po długim czasie rygorystycznej diety szybko będzie chciał nadrobić braki, które mu zafundowaliśmy, będzie domagał się terazdostarczenia mu dodatkowych kalorii.
NIEDOBORY ZWIĄZANE Z DIETĄ
Oprócz różnych zaburzeń odżywiania, które mogą wystąpić po takich dietach jak np.kompulsywnenapady objadania się i inne,diety cud mogą przyczynić się do wielu problemów zdrowotnychzwiązanych z niedoborami pewnych składników odżywczych i witamin. To może mieć swoje konsekwencje w postaci np. łamliwych paznokci, wypadania włosów a nawet braku miesiączki.
Podsumowanie
Niestety będę nudny, ale będę to powtarzać w nieskończoność: najważniejsze w odchudzaniu jest przede wszystkim dyscyplina, ciężka praca, konsekwencja i WYTRWAŁOŚĆ. Niestety nudne
i sprawdzone metody dają najlepsze rezultaty. Bądź jak Mateusz i skorzystaj z pomocy specjalisty
w danej dziedzinie odżywiając się w sposób zdrowo rozsądkowy i racjonalny
Bibliografia:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11837873/
https://www.euro.who.int/…/Poland-WHO-Country-Profile.pdf
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6571242/
https://docer.pl/doc/sx585c1
Wieczorkowska-Wierzbińska, G. Psychologiczne ograniczenia. Warszawa. Wydawnictwo Naukowe WZ UW; 2011.
https://depot.ceon.pl/handle/123456789/7386?show=full
http://janiszewska.com/…/Psychologiczne-aspekty-nadwagi…